Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražský studentský summit

     Ve dnech 6. - 9. března 2009 se konal pražský studentský summit. Na poslední chvíli jsem měla možnost se stát jeho součástí, neboť jedna diplomatka z naší delegace se nemohla zúčastnit a já jsem ji zastoupila ve funkci. Proto jsem se nemohla účastnit ani pěti přípravných setkání před konferencí. Přiznám se, že jsem se upsala k něčemu, o čem jsem původně neměla ani potuchy.

 

     V pátek na zahájení kongresu v Obecním domě jsem byla uvedena do reality. Měla jsem za úkol hájit postoj Argentiny především v otázce liberalizace zemědělství, v přidruženém orgánu OSN pro tuto simulaci, ve Světové obchodní organizaci. V sobotu nám jako jedinému výboru konference začínala v pobočce budovy Ministerstva průmyslu a obchodu. Poté, co jsme si poslechli přednášku a pár projevů vybraných delegátů, jsme se odebrali na prohlídku muzea ve sklepení budovy. Takže samotné jednání nám začalo okolo 14. hod. v hotelu Hilton. Do pondělí jsme měli za úkol sepsat deklaraci s třemi body agendy:

 

            I.     Liberalizace obchodu se zemědělskými produkty

 

              II.    Liberalizace obchodu ve službách

 

           III.    Liberalizace obchodu s nezemědělskými výrobky

 

    V našem výboru, jako v jediném, má každý člen právo veta. Po zdlouhavém, vyčerpávajícím jednání jsme dospěli ke konstruktivnímu závěru. Okolo 13. hod. jsme všichni vítězně odsouhlasili novou deklaraci WTO.

 

     I přes moje prvotní obavy z nevědomosti jsem velice ráda, že jsem se mohla tohoto projektu účastnit. Ani si za tu chvilku neuvědomíte, kolik zkušeností a nových poznatků vám může tento jedinečný projekt dát. To neplatí jen pro případné zájemce o studium  na vysokou škole mezinárodních vztahů, ale i pro ostatní studenty gymnázia, kteří si chtějí rozšířit svůj přehled o dění ve světě. A příští rok? Bez váhání do toho jdeme znovu.                         

(Monika Kotlářová)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář